Sa orë gjumë duhet të bëjnë bebet?
medicina
Sa orë gjumë duhet të bëjnë bebet?

Sa orë gjumë duhet të bëjnë bebet?

Rekomandimet për orët e nevojshme të gjumit tek fëmijët fillojnë me 16 orë tek foshnjat dhe të paktën tetë orë gjumi për adoleshentët.

Ditën e hënë është publikuar një udhëzim nga Akademia Amerikane për Mjekësi Gjumi.

Aty përfshihen rekomandime nga pediatër të ndryshëm për grupmosha të ndryshme sa i përket nevojave të tyre të gjumit.

Sipas tyre gjumi adekuat është i lidhur me përmirësim të vëmendjes, sjellje, të mësuarit, shëndet fizik dhe mental në çdo moshë.

Për më tepër gjumi i pamjaftueshëm rritë mundësinë për diabet, aksidente, depresion, ndërsa tek adoleshentet edhe lëndime ndaj vetes dhe tentim për vetëvrasje.

 

Orët e rekomanduara janë si më poshtë:

12 – 16 orë për foshnje 4-12 muaj

11 – 14 orë për fëmijët 1- 2 vjeç

10 – 13 orë për fëmijët 3-5 vjeç

9 – 12 orë për fëmijët 6-12 vjeç

© ZHURNAL 06.05.2019, 11:17 | L.E. | 1,520 I LEXUAR
"Kopjimi i kësaj përmbajtjeje ose një pjese të saj pa ndonjë marrëveshje të arritur me redaksinë e ZHURNAL.al, do të thotë se pranoni kushtet për kopjim, të cilat janë publikuar KËTU."