Të mirat që sjellë agjërimi në shëndetin tuaj 
medicina
Të mirat që sjellë agjërimi në shëndetin tuaj 

Të mirat që sjellë agjërimi në shëndetin tuaj 

 

Benifitet e agjërimit

Ramazani është muaji më i shenjtë në kalendarin islamik. Ekspertët kanë konstatuar se agjërimi ndikon në mbrojtjen nga problemet shëndetësore, si kolesteroli i lartë, obeziteti dhe sëmundjet e zemrës, po ashtu përmirëson shëndetin mendor dhe mirëqenien. 

Agjërimi ndikon pozitivisht në uljen e shtypjes së gjakut, pastrimin e enëve të gjakut, zvogëlimin e peshës trupore, sëmundjen e sheqerit dhe rezistencën e insulinës, nivelin e yndyrës në gjak, në disa sëmundje nervore, lëkurë, sëmundje kronike infektive, pengesa të tretjes, ngarkesa të veshkëve, e shumë të tjera.

Më herët shkencëtarët kishin bërë të ditur se agjërimi ndihmon në shërimin e trupit, ndërsa sot thuhet se nga agjërimi ka shumë benifite, si mendore ashtu edhe fizike./21Media

© ZHURNAL 06.05.2019, 11:14 | L.E. | 1,512 I LEXUAR
"Kopjimi i kësaj përmbajtjeje ose një pjese të saj pa ndonjë marrëveshje të arritur me redaksinë e ZHURNAL.al, do të thotë se pranoni kushtet për kopjim, të cilat janë publikuar KËTU."