Zbulohet tjetër lloj i sëmundjes Alzheimer
medicina
Zbulohet tjetër lloj i sëmundjes Alzheimer

Zbulohet tjetër lloj i sëmundjes Alzheimer

Një tjetër lloj i sëmundjes së Alzheimerit është zbuluar.

Hulumtuesit thonë se ‘sëmundja e zbuluar së fundi, ka të ngjarë të prekë dhjetëra mijëra njerëz, dhe megjithëse ka të njëjtat simptoma si Alzheimer, duket krejtësisht e ndryshme nga skanimet e trurit, njofton Klan Kosova. Ky zbulim hedh dritë mbi arsyet pse shkencëtarët kanë luftuar për të gjetur një kurë për sëmundjen e trurit; Për të dyja sëmundjet do të duhej trajtime shumë të ndryshme.

Autorët kryesorë në Britani thonë se shpresojnë të dëshmojnë se është koha që të ndalojnë së menduari për çmenduri si një sëmundje të vetme nga Alzheimer.

© ZHURNAL 02.05.2019, 11:04 | L.E. | 1,377 I LEXUAR
"Kopjimi i kësaj përmbajtjeje ose një pjese të saj pa ndonjë marrëveshje të arritur me redaksinë e ZHURNAL.al, do të thotë se pranoni kushtet për kopjim, të cilat janë publikuar KËTU."