Refuzohet kërkesa për rivotim në Stamboll
bota
Refuzohet kërkesa për rivotim në Stamboll

Refuzohet kërkesa për rivotim në Stamboll

Këshilli i Lartë Zgjedhor i Turqisë hodhi poshtë kërkesën e dy partive të opozitës për anulimin e zgjedhjeve të fundit lokale në të gjitha 39 rrethet e Stambollit, raporton AA, përcjell Klan Kosova.

 

Përveç zgjedhjeve në Stamboll, Partia Republikane Popullore dhe Partia IYI kishin parashtruar kërkesë në YSK edhe për anullimin e zgjedhjeve presidenciale dhe parlamentare të 24 qershorit të vitit të kaluar, duke pretenduar “paligjshmëri” gjatë votimit.

 

YSK ka vlerësuar dhe refuzuar të gjitha kërkesat.

 

Vendimi vjen pasi YSK javën e shkuar vendosi për rivotim vetëm në garën për bashkinë metropolitane në Stamboll.

© ZHURNAL 13.05.2019, 16:29 | Z.H. | 6,520 I LEXUAR
"Kopjimi i kësaj përmbajtjeje ose një pjese të saj pa ndonjë marrëveshje të arritur me redaksinë e ZHURNAL.al, do të thotë se pranoni kushtet për kopjim, të cilat janë publikuar KËTU."