40 shtete padisin kompanitë farmaceutike
bota
40 shtete padisin kompanitë farmaceutike

40 shtete padisin kompanitë farmaceutike

Në padi aludohet se, rreth 20 kompani janë përfshirë në aferën e manipulimit të çmimit të më shumë se 100 ilaçeve, përfshirë këtu trajtimin për diabetin dhe kancerin.

 

 

Një nga kompanitë e akuzuara është “Teva Pharmaceutical Industries”, prodhuesja më e madhe në botë e ilaçeve gjenerike. Ajo vet ka mohuar akuzat.

 

 

Padia ligjore, që pason një hetim pesëvjeçar, akuzon kompanitë e ilaçeve për përfshirje në një skemë për rritjen e çmimeve, në disa raste me më shumë se 1.000 për qind, e është paraqitur nga kryeprokurori i Connecticutit, William Tong.

 

15 individë janë përmendur po ashtu si të akuzuar për ideimin e skemës së manipulimit të çmimeve.

© ZHURNAL 12.05.2019, 20:30 | T.E. | 1,514 I LEXUAR
"Kopjimi i kësaj përmbajtjeje ose një pjese të saj pa ndonjë marrëveshje të arritur me redaksinë e ZHURNAL.al, do të thotë se pranoni kushtet për kopjim, të cilat janë publikuar KËTU."