Kush fitoi dhe kush humbi në zgjedhjet presidenciale në Maqedoni?
opinion
Kush fitoi dhe kush humbi në zgjedhjet presidenciale në Maqedoni?

Kush fitoi dhe kush humbi në zgjedhjet presidenciale në Maqedoni?

Nga Idaver Sherifi

Zgjedhjet e djeshme në Maqedoninë e Veriut përfunduan me një epërsi të ngushtë prej 4 mijë e 500 votash të kandidatit të koalicionit qeverisës LSDM-BDI, Stevo Pendarovski ndaj kandidates së VMRO-DPMNE, Gordana Siljanovska.

Ndërkohë, kandidati shqiptar Blerim Reka, i mbështetur nga Aleanca për Shqiptarët dhe Lëvizja BESA, u rëndit i treti me rreth 80 mijë vota ose 10% të votave totale.

Në rrethin e dytë të 5 majit, i cili do të jetë vendimtari, do të përballen Pendarovski dhe Siljanovska, ndërkohë duket që votat e shqiptarëve do të jenë në shënjestër të dy kandidatëve pasi ata do të përcaktojnë fituesin.

Por, kush është fitues dhe humbës i zgjedhjeve të djeshme?

Në bindjen time, humbësi kryesor i zgjedhjeve të djeshme është LSDM-ja e kryeministrit Zaev, i cili edhe me “votat” e BDI-së nuk arriti të bëj diferencë ndaj kandidates së VMRO-DPMNE ndërsa kandidati shqiptar Blerim Reka dhe partitë që e mbështetën, edhe nëse nuk i quajmë humbëse, është ë sigurtë që nuk janë fitues.

Vlen të përmendet fakti që në zgjedhjet presidenciale të mëparshme, tre kandidatë shqiptarë kanë marrë më shumë vota se Blerim Reka. Kandidati i PDSH-së në zgjedhjet presidenciale të vitit 1999, Muharrem Nexhipi pati marrë 155 978 vota ndërsa në vitin 2004, Gëzim Ostreni i BDI-së mori 134.208 vota.

Gjithashtu, edhe Imer Selmani si kandidat i Demokracisë së Re në zgjedhjet Presidenciale të vitit 2009, mori 147.547 vota. Prandaj, shikuar nga ky kënd, përkrahja e shqiptarëve për kandidatin e dy partive opozitare ASH dhe BESA ka qenë i ulët dhe nuk mund të reklamohet si një fitore.

Megjithatë, pyetja e momentin është se si parashikohet të orientohen votat e shqiptarëve në rrethin e dytë, pasi qartësisht ato do të jenë përcaktueset e fituesit.

Synimi parësor i kandidates së VMRO-DPMNE janë votat e Blerim Rekës, gjë të cilën ajo e shprehi mbrëmë edhe publikisht.

Megjithatë, këto vota janë më shumë vota individuale se sa partiake, pasi dihet që jo të gjitha votat e Blerim Rekës janë vota te elektoratit të partive mbështetëse, ASH dhe BESA. Ka qenë edhe një numër i elektoratit të BDI që i kanë dhënë votën Blerim Rekës, ndërkohë që pjesa më e madhe e këtij elektorati nuk ka dalë të votojë.

Prandaj votat e fituara nga Blerim Reka, nuk janë vota besnike të kandidatit ose partive mbështetëse, që mund të orientohen nga po i njëjti tek një kandidat tjetër, aq më shumë tek kandidatja e VMRO-DPMNE.

Ndërkohë, duket që BDI ka “luajtur” bukur në gjithë këtë histori. Nga rezultatet e publikuara nga KSHZ, vërehet që BDI ka dhënë mbështetje minimale për kandidatin e mbështetur nga vet ata. Nuk arriti të bindte elektoratin të dilte të votonte apo vendosi të tregonte veten në rrethin e dytë, është gjë për t’u parë në rrethin e dytë edhe pse përgjigjia dihet.

Euforia e kryeministrit Zaev pas suksesit në referendum dhe mbështetjes së fortë ndërkombëtare që vjen si rezultat i atij suksesi, duket se po e linte BDI-në në hije duke ia ulur edhe fuqinë negociuese përballë Zaevit.

Gjithashtu, edhe bindja e Zaevit se po bënte një gjë te bukur për Maqedoninë dhe kjo do të vlerësohej nga elektorati maqedonas në afatshkurtër, filloi ta bënte atë më të pavarur në vendimet e rëndësishme dhe po rrezikonte BDI-në të kthehej në një “patericë”politike.

Dhe rezultati i sotëm, më shumë se asnjëherë më parë e ka faktorizuar BDI-në ne raport me partnerin qeveritar, duke i rritur kësaj partie fuqinë negociuese dhe duke e rikthyer në lojë sërish, për t’i dhënë shansin që t’a rishikojë edhe njëherë marrëveshjen me LSDM-në dhe për të rindarë edhe njëherë “tortën” e pushtetit.

*Autori është pedagog në Universitetin Epoka në Tiranë dhe themelues i Albeu.com

© ZHURNAL 22.04.2019, 15:39 | B.M. | 5,550 I LEXUAR
"Kopjimi i kësaj përmbajtjeje ose një pjese të saj pa ndonjë marrëveshje të arritur me redaksinë e ZHURNAL.al, do të thotë se pranoni kushtet për kopjim, të cilat janë publikuar KËTU."