Për shkak luftës në Libi 800.000 njerëz mund të nisen drejtë Evropës
bota
Për shkak luftës në Libi 800.000 njerëz mund të nisen drejtë Evropës

Për shkak luftës në Libi 800.000 njerëz mund të nisen drejtë Evropës

Lufta në Libi mund të detyrojë më shumë se 800.000 emigrantë të nisen drejtë brigjeve evropiane, paralajmëroi shefi i Qeverisë libiane të njohur ndërkombëtarisht, Fahez el Saraxh.

“Nuk do të jenë vetëm 800.000 emigrantë të përgatitur të nisen, por libianët do të ikin nga lufta, sepse në pjesën jugore të Libisë sërish janë aktivizuar luftëtarët e grupit xhihadist Shtetit Islamik”, theksoi Saraxh në një intervistë për mediat italiane.

Libia është vend transitues për emigrantët afrikan drejtë brigjeve evropiane.

“Po ballafaqohemi me luftë agresive, e cila mund ta përhap të keqen nëpër tërë Mesdheun. Italia dhe Evropa duhet të bashkohen dhe të jenë më të rreptë në parandalimin e luftës në Kalifa Hafter, njeri i cili e tradhtoi Libinë dhe bashkësinë ndërkombëtare”, shtoi Saraxh duke potencuar se “shkatërrimi do t’i përfshijë edhe vendet fqinje”.

© ZHURNAL 16.04.2019, 09:16 | Xh.I. | 460 I LEXUAR
"Kopjimi i kësaj përmbajtjeje ose një pjese të saj pa ndonjë marrëveshje të arritur me redaksinë e ZHURNAL.al, do të thotë se pranoni kushtet për kopjim, të cilat janë publikuar KËTU."