VMRO-DPMNE: Populli tregoi që ka dinjitet dhe refuzoi të mbështetë LSDM-në dhe Pendarovskin
maqedonia
VMRO-DPMNE: Populli tregoi që ka dinjitet dhe refuzoi të mbështetë LSDM-në dhe Pendarovskin

VMRO-DPMNE: Populli tregoi që ka dinjitet dhe refuzoi të mbështetë LSDM-në dhe Pendarovskin

Shkup, 16 prill - Pjesëmarrja e ulët në tubimin qendror në Shkup, në përkrahjene e  kandidatit për president, Stevo Pendarovski, është një provë se qytetarët janë kundër shkatërrimit dhe rigjenerimit të shtetit nga ana e kartelit kriminal në pushtet, thuhet në një letër dërguar opinionit publik nga selia e VMRO-DPMNE –së.

“As kërcënimet, as shantazhet, as presioni që  bën qeveria aktuale nuk arriti t'i bindte qytetarët të merrnin autobusë, për të marrë pjesë në tubimin e Pendarovskit. Njeriu që i fyeu ata duke i quajtur"mallra".

Qytetarët kanë thënë se janë kundër një ekonomie që stagnon, që bëhet fjalë për nepotizmin, kundër shëndetit të uzurpuar, edukimit të regresuar, institucioneve të kapura dhe kundër pamundësisë së qeverisë për të sjellë një të ardhme të begatë. Qytetarët gjithashtu deklaruan se ishin kundër shitjes së interesave shtetërore, të drejtës për ligjin, Kushtetutën dhe ligjet. Zoran Zaev dhe Stevo Pendarovski janë fytyra dhe mbrapa të së njëjtës monedhë. Ato janë përbërja e krimit, korrupsionit dhe paaftësisë që janë bërë simbol i sundimit të LSDM-së.

LSDM dhe Pendarovski e çojnë shtetin në një fund, qytetarët jetojnë në varfëri dhe sakamje, dhe Zaev me kartelin dhe familjet e tyre janë vazhdimisht të pasur. Shteti nuk duhet të fundoset dhe të rindërtohet. Qytetarët e Maqedonisë meritojnë drejtësi, jetë cilësore dhe një të ardhme të sigurt për ta dhe për fëmijët e tyre. Me numrin rekord të tubimit qendror të VMRO-DPMNE-së në Shkup, qytetarët dërguan një mesazh që Republika e Maqedonisë ndryshon menjëherë. Qytetarët thanë se presidenti i ardhshëm do të ishte profesorja Gordana Siljanovska Davkova dhe vendi ka nevojë për zgjedhje të parakohshme parlamentare për këtë kjo qeveri jo-kombëtare më në fund të largohet. Qytetarët janë për drejtësi për Maqedoninë. Thërret Atdhet”, thuhet nga Qendra për komunikimet e VMRO-DPMNE-së, transmeton Zhurnal.

© ZHURNAL 16.04.2019, 10:04 | Xh.I. | 1,198 I LEXUAR
"Kopjimi i kësaj përmbajtjeje ose një pjese të saj pa ndonjë marrëveshje të arritur me redaksinë e ZHURNAL.al, do të thotë se pranoni kushtet për kopjim, të cilat janë publikuar KËTU."