Opozita dhe pushteti thellojnë dallimet për fatin e PSP-së
maqedonia
Opozita dhe pushteti thellojnë dallimet për fatin e PSP-së

Opozita dhe pushteti thellojnë dallimet për fatin e PSP-së

Shkup, 15 prill - VMRO-DPMNE-ja ka dorëzuar në Ministrinë e Drejtësisë vërejtjet e saja ndaj Propozim-ligjit për Prokurorinë Publike. Dikasteri Drejtësisë konsideron se propozimet e opozitës bien në kundërshtim me rekomandimet Evropiane dhe kushtet për hapjen e negociatave me BE-në.

Dallimet e theksuara mbeten tek përdorimi i “bombave” në proceset gjyqësore dhe modeli i funksionimit të PSP-së.

Jozyrtarisht mësohet se do të ketë takim të ri mes grupeve të punës, në të cilin pritet të marrin pjesë edhe liderët partiak.

Statusi i PSP-së, hetimet e hapura pas afatit për ngritjen e aktakuzave dhe rizgjedhja kryeprokurores, janë temat kyçe për të cilat LSDM dhe VMRO-DPMNE po mundohen të gjejnë marrëveshje.

Ndryshe, Ligji për Prokurorinë Publike me të cilin do të rregullohet edhe statusi i PSP-së, konsiderohet si kyç për nisjen e negociatave me Bashkimin Evropian./alsat

© ZHURNAL 15.04.2019, 10:20 | Xh.I. | 629 I LEXUAR
"Kopjimi i kësaj përmbajtjeje ose një pjese të saj pa ndonjë marrëveshje të arritur me redaksinë e ZHURNAL.al, do të thotë se pranoni kushtet për kopjim, të cilat janë publikuar KËTU."