Kolona të gjata në Merdare, pritje deri në katër orë
kosova
Kolona të gjata në Merdare, pritje deri në katër orë

Kolona të gjata në Merdare, pritje deri në katër orë

Me përfundimit e ditëve të ftohta me borë e shi, sikurse cdo vit, edhe kësaj here kanë filluar problemet me kolonat e gjata në kufijtë e Kosovës.

 

Sipas matjeve të bëra sonte në orën 22:00 nga Qendra Kombëtare për menaxhim kufitar në MPB, në pikëkalimin kufitar të Merdares, pritjet në hyrje kanë qenë të gjata 200-240 minuta apo katër orë.

 

Derisa kolonat kanë qenë të gjata 2 kilometra apo 2000 metra për të hyr në territorin e Kosovës.

 

Në pikëkalimet tjera kufitare gjendja është e qetë dhe pritjet janë të gjata deri në pesë minuta, kurse kolona nuk ka.

Kujtojmë se cdo ditë, sidomos gjatë verës kur numër i madh i mërgimtarëve vijnë për pushime në vendlindje, kolonat në pikëkalimet kufitare zgjasin deri në 10-12 orë, apo edhe më shumë.

© ZHURNAL 13.04.2019, 23:45 | T.E. | 1,180 I LEXUAR
"Kopjimi i kësaj përmbajtjeje ose një pjese të saj pa ndonjë marrëveshje të arritur me redaksinë e ZHURNAL.al, do të thotë se pranoni kushtet për kopjim, të cilat janë publikuar KËTU."