Grupi sekret i gazetarëve francezë akuzohen për bullizëm
bota
Grupi sekret i gazetarëve francezë akuzohen për bullizëm

Grupi sekret i gazetarëve francezë akuzohen për bullizëm

Disa gazetarë francezë janë pezulluar ose pushuar nga puna pasi akuzohen se kanë bashkërenduar ngacmime në internet përmes një grupi sekret në Facebook.

Grupi që përbëhej kryesisht nga meshkujt i quajtur Ligue du LOL, targetonte gratë, përfshirë edhe gazetare duke i ngacmuar ato përmes mesazheve dhe fotomontazheve me përmbajtje pornografike.

Ky grup u zbulua nga e përditshmja “Liberation” dhe tani dhjetëra gra kanë dëshmuar për ngacmimet. Në mesin e të pezulluarve nga puna është edhe vet editori i versionit online të gazetes “Liberation”, Alexandre Hervaud.

Pjesëtarët e Ligue du LOL krijuan llogari të rreme në Tëitter dhe përmes tyre ngacmuan gazetarë, shkrimtarë dhe aktivistë, shumica prej të cilave ishin femra. /kp/

© ZHURNAL 12.02.2019, 16:05 | Xh.I. | 663 I LEXUAR
"Kopjimi i kësaj përmbajtjeje ose një pjese të saj pa ndonjë marrëveshje të arritur me redaksinë e ZHURNAL.al, do të thotë se pranoni kushtet për kopjim, të cilat janë publikuar KËTU."