Opozita shpall plaformën me 4 pika, kërkon zgjedhje të parakohshme parlamentare
shqiperia
Opozita shpall plaformën me 4 pika, kërkon zgjedhje të parakohshme parlamentare

Opozita shpall plaformën me 4 pika, kërkon zgjedhje të parakohshme parlamentare

Një platformë bashkëpunimi e përbërë nga katër pika kryesore është publikuar sot nga partitë kryesore të opozitës.

Sipas platformës së opozitës bëhet me dijes e bashkëpunimi i tyre do të jetë i fokusuar në katër pika kryesore, ku theksi është vendosur tek zgjedhjet e lira dhe të ndershme dhe kthimi i legjitimiteti politik në vend.

PIKAT E BASHKËPUNIMIT

  1. kthimin e legjitimitetit politik të qeverisjes në vend, nëpërmjet zgjedhjeve të parakohshme parlamentare
  2. Krijimin e kushteve të domosdoshme për zgjedhje të lira dhe të ndershme, parlamentare dhe vendore në Shqipëri, përmes dhënies fund të kapjes së shtetit nga krimi i organizuar, oligarkia dhe korrupsioni i lartë shtetëror; realizimin e Reformës Zgjedhore dhe ndjekjen e zbatimit të saj, me fokus të veçantë shkëputjen e lidhjes mes politikës dhe krimit, luftën ndaj fenomenit masiv të blerjes së votave, intimidimit kriminal mbi zgjedhësit, presionit mbi median, si dhe eliminimin e pabarazisë mes partive politike pjesëmarrëse në zgjedhje;
  3. krijimin e klimës së besimit për zbatimin e Reformës në Drejtësi, jashtë çdo ndërhyrje politike;
  4. krijimin e kushteve të nevojshme për të përshpejtuar nisjen e negociatave të Shqipërisë për antarësimin në Bashkimin Europian dhe ndërmarrjen e çdo Reforme të nevojshme për këtë qëllim.

 

© ZHURNAL 11.02.2019, 20:54 | T.E. | 1,263 I LEXUAR
"Kopjimi i kësaj përmbajtjeje ose një pjese të saj pa ndonjë marrëveshje të arritur me redaksinë e ZHURNAL.al, do të thotë se pranoni kushtet për kopjim, të cilat janë publikuar KËTU."