Vazhdojnë përleshjet në Francë, 146 të arrestuar para një shkolle
bota
Vazhdojnë përleshjet në Francë, 146 të arrestuar para një shkolle

Vazhdojnë përleshjet në Francë, 146 të arrestuar para një shkolle

Gjithsej 146 persona janë arrestuar sot gjatë përleshjeve mes protestuesve nxënësve të shkollave të mesme dhe policisë para një shkolle të mesme në Mant-La Zholi në rajonin e Parisit.

Siç informoi korrespondenti i MIA-s, trazirat kanë ndodhur në afërsi të shkollës së mesme Sen Egziperi, me ç’rast u dogjën dy automobila.

Janë arrestuar të dyshuarit për “pjesëmarrje në tubim të armatosur”.

Sipas burimeve të policisë, të arrestuarit janë transferuar në stacione policore ku do të vendoset për fatin e tyre të mëtutjeshëm, gjegjësisht nëse prokuroria do të parashtrojë padi kundër tyre.

Në vende të tjera në Francë, gjithashtu, ka pasur përleshje në afërsi të disa shkollave të mesme në prag të paralajmërimit për protesta gjatë fundjavës të “jelekëve të verdhë.

© ZHURNAL 06.12.2018, 19:40 | T.E. | 379 I LEXUAR
"Kopjimi i kësaj përmbajtjeje ose një pjese të saj pa ndonjë marrëveshje të arritur me redaksinë e ZHURNAL.mk, do të thotë se pranoni kushtet për kopjim, të cilat janë publikuar KËTU."

 

Sela i drejtohet Zaevit: Shiko punët e tua, mos u përziejë në punët e Kosovës

Shkup, 14 dhjetor - Kryetari i Aleancës së Shqiptarëve në Maqedoni, Ziadin Sela, ka reaguar ndaj deklaratave të kryeministrit të Maqedonisë, Zoran Zaev, se “ tani nuk është koha për ta formuar ushtrinë e Kosovës, dhe se Ballkani nuk duhet të bëhet fuqi baruti”.

Sela me këtë rast ka thënë se “bën thirrje tek liderët e shteteve të kenë kujdes për vendimet e marra, tregojnë fytyrën e zezë dhe nacionaliste të Kryeministrit Zaev, fillimisht ndaj shqiptarëve, Kosovës si dhe ndaj SHBA-ve si mbështetës kryesor i Kosovës në themelimin e Ushtrisë së saj”.

Ai shtoi se “Ky fjalor i Kryeministrit Zaev ndaj Ushtrisë së Kosovës vë në pikëpyetje edhe raportin e tij me SHBA duke lënë për të dyshuar se një Kosovë pa ushtri do ti konvenonte vetëm Serbisë dhe Rusisë. Andaj Kryeministri Zaev bën mirë të shikojë në oborrin e tij dhe ti bëjë reformat e duhura në Maqedoni dhe mos të përzihet në politikën e brendshme të shtetit të Kosovës”.

Deputeti shqiptar në Kuvendin e Maqedonisë e cilëson deklaratën e shefit të ekzekutivit maqedonas si të papranueshme, dhe e fton që ta tërheqë këtë deklaratë.

Ziadin Sela, uron gjithë shqiptarët për formimin e ushtrisë së Kosovës.

© ZHURNAL 14.12.2018, 23:17 | T.E.
"Kopjimi i kësaj përmbajtjeje ose një pjese të saj pa ndonjë marrëveshje të arritur me redaksinë e ZHURNAL.mk, do të thotë se pranoni kushtet për kopjim, të cilat janë publikuar KËTU."