Sa e rrezikuar është Shqipëria nga terrorizmi? Indeksi Global
shqiperia
Sa e rrezikuar është Shqipëria nga terrorizmi? Indeksi Global

Sa e rrezikuar është Shqipëria nga terrorizmi? Indeksi Global

Tiranë, 6 dhjetor - Shqipëria grumbullon kështu vetëm 1 pikë nga 10 të tilla në indeksin global të terrorizmit.

Ky indeks këtë vit përkthehet në një përmirësim me 6 vende në klasifikimin e përgjithshëm.

Sa i përket rajonit ndërkohë, vetëm Kosova dhe Bosnje Hercegovina kanë një renditje më të keqe se Shqipëria.

Siç e tregon qartë edhe harta, rajoni i Ballkanit është një ndër vendet më pak problematike në Europë po të kemi parasysh situatën në vendet e tjera të Europës, e sidomos në vendet e Bashkimit Evropian apo Turqinë, raporton “Scan”.

Shqipëria grumbullon kështu vetëm 1 pikë nga 10 të tilla në indeksin global të terrorizmit, ku pikët më të larta tregojnë edhe janë rrezik më të lartë.

Në nivel global ndërkohë, rezulton se Iraku është vendi më problematik në drejtim të terrorizmit ndërkohë që nga krahu i kundërt është Turkmenistani.

Rreziku i terrorizmit gjatë viteve të fundit është kthyer në një element mjaft të rëndësishëm, edhe në drejtim të turizmit.

© ZHURNAL 06.12.2018, 15:10 | Xh.I. | 378 I LEXUAR
"Kopjimi i kësaj përmbajtjeje ose një pjese të saj pa ndonjë marrëveshje të arritur me redaksinë e ZHURNAL.mk, do të thotë se pranoni kushtet për kopjim, të cilat janë publikuar KËTU."

 

Sela i drejtohet Zaevit: Shiko punët e tua, mos u përziejë në punët e Kosovës

Shkup, 14 dhjetor - Kryetari i Aleancës së Shqiptarëve në Maqedoni, Ziadin Sela, ka reaguar ndaj deklaratave të kryeministrit të Maqedonisë, Zoran Zaev, se “ tani nuk është koha për ta formuar ushtrinë e Kosovës, dhe se Ballkani nuk duhet të bëhet fuqi baruti”.

Sela me këtë rast ka thënë se “bën thirrje tek liderët e shteteve të kenë kujdes për vendimet e marra, tregojnë fytyrën e zezë dhe nacionaliste të Kryeministrit Zaev, fillimisht ndaj shqiptarëve, Kosovës si dhe ndaj SHBA-ve si mbështetës kryesor i Kosovës në themelimin e Ushtrisë së saj”.

Ai shtoi se “Ky fjalor i Kryeministrit Zaev ndaj Ushtrisë së Kosovës vë në pikëpyetje edhe raportin e tij me SHBA duke lënë për të dyshuar se një Kosovë pa ushtri do ti konvenonte vetëm Serbisë dhe Rusisë. Andaj Kryeministri Zaev bën mirë të shikojë në oborrin e tij dhe ti bëjë reformat e duhura në Maqedoni dhe mos të përzihet në politikën e brendshme të shtetit të Kosovës”.

Deputeti shqiptar në Kuvendin e Maqedonisë e cilëson deklaratën e shefit të ekzekutivit maqedonas si të papranueshme, dhe e fton që ta tërheqë këtë deklaratë.

Ziadin Sela, uron gjithë shqiptarët për formimin e ushtrisë së Kosovës.

© ZHURNAL 14.12.2018, 23:17 | T.E.
"Kopjimi i kësaj përmbajtjeje ose një pjese të saj pa ndonjë marrëveshje të arritur me redaksinë e ZHURNAL.mk, do të thotë se pranoni kushtet për kopjim, të cilat janë publikuar KËTU."