Gjermanët dhe kinezët bashkojnë forcat për veturat e vogla elektrike urbane
auto
Gjermanët dhe kinezët bashkojnë forcat për veturat e vogla elektrike urbane

Gjermanët dhe kinezët bashkojnë forcat për veturat e vogla elektrike urbane

Tri prototipa të automjeteve elektrike për lëvizshmëri në të ardhmen, të zhvilluara nga BASF gjermane dhe Qendra për Kërkimin dhe Zhvillimin e GAC të Kinës, u prezantuan në Ekspozitën Ndërkombëtare të Automobilave në qytetin kinez të Guangzhou.

Bëhet fjalë për një dizajn futurist me dy ulëse të quajtura 2US, 2U dhe 2ALL, të cilat, siç njoftohet nga dy kompanitë, plotësojnë nevojat e shoferëve të ndryshëm, qofshin shtetas të moshuar, shoferë apo fillestar, transmeton KosovaPress.Modeli 2US, ndër të tjera, ofron ulëse të radhës deri në 90 gradë, prototipi i 2U është i veçantë për ndenjësen e ndarjes transparente dhe 2ALL është i lehtë për t'u përdorur dhe i lirë për të ruajtur.   

Për shoferët do të ofrohet mundësia për të shijuar zgjidhje novatore të pastrimit të ajrit, materialeve të ulëseve të fundit, platformave mekanike me cilësi të lartë dhe baterive më të fundit për automjetet elektrike, dhe çdo makinë është projektuar me idenë se mund të përdoret në sistemin e ashtuquajtur - "share car". Është njoftuar gjithashtu se kjo është hera e parë që BASF bashkëpunon me një prodhues kinez në zhvillimin e një makine prototip.

© ZHURNAL 06.12.2018, 10:12 | Z.H. | 1,975 I LEXUAR
"Kopjimi i kësaj përmbajtjeje ose një pjese të saj pa ndonjë marrëveshje të arritur me redaksinë e ZHURNAL.mk, do të thotë se pranoni kushtet për kopjim, të cilat janë publikuar KËTU."

 

Sela i drejtohet Zaevit: Shiko punët e tua, mos u përziejë në punët e Kosovës

Shkup, 14 dhjetor - Kryetari i Aleancës së Shqiptarëve në Maqedoni, Ziadin Sela, ka reaguar ndaj deklaratave të kryeministrit të Maqedonisë, Zoran Zaev, se “ tani nuk është koha për ta formuar ushtrinë e Kosovës, dhe se Ballkani nuk duhet të bëhet fuqi baruti”.

Sela me këtë rast ka thënë se “bën thirrje tek liderët e shteteve të kenë kujdes për vendimet e marra, tregojnë fytyrën e zezë dhe nacionaliste të Kryeministrit Zaev, fillimisht ndaj shqiptarëve, Kosovës si dhe ndaj SHBA-ve si mbështetës kryesor i Kosovës në themelimin e Ushtrisë së saj”.

Ai shtoi se “Ky fjalor i Kryeministrit Zaev ndaj Ushtrisë së Kosovës vë në pikëpyetje edhe raportin e tij me SHBA duke lënë për të dyshuar se një Kosovë pa ushtri do ti konvenonte vetëm Serbisë dhe Rusisë. Andaj Kryeministri Zaev bën mirë të shikojë në oborrin e tij dhe ti bëjë reformat e duhura në Maqedoni dhe mos të përzihet në politikën e brendshme të shtetit të Kosovës”.

Deputeti shqiptar në Kuvendin e Maqedonisë e cilëson deklaratën e shefit të ekzekutivit maqedonas si të papranueshme, dhe e fton që ta tërheqë këtë deklaratë.

Ziadin Sela, uron gjithë shqiptarët për formimin e ushtrisë së Kosovës.

© ZHURNAL 14.12.2018, 23:17 | T.E.
"Kopjimi i kësaj përmbajtjeje ose një pjese të saj pa ndonjë marrëveshje të arritur me redaksinë e ZHURNAL.mk, do të thotë se pranoni kushtet për kopjim, të cilat janë publikuar KËTU."