Nga ananasi te rrushi i thatë, pesë frutat më të pasura me karbohidrate
medicina
Nga ananasi te rrushi i thatë, pesë frutat më të pasura me karbohidrate

Nga ananasi te rrushi i thatë, pesë frutat më të pasura me karbohidrate

Përveç vitaminave, mineraleve, fibrave dhe antioksidantëve, frutat gjithashtu përmbajnë sheqer (fruktoza), i cili është një karbohidrat i thjeshtë, kështu që nuk është e përshtatshme të abuzoni (por jo ta kufizoni atë shumë).

Një dietë e shëndetshme dhe e ekuilibruar duhet të ofrojë sasinë e duhur të frutave, që i siguron trupit ushqyesit (vitaminat, mineralet dhe fibrat) që i nevojiten, pa harruar polifenolet, funksioni antikancer i të cilit është vërtetuar shkencërisht nga shumë studime. Megjithatë, është gjithashtu mirë të theksohet se frutat përmbajnë sheqer (fruktoza), e cili natyrisht rrit përmbajtjen e karbohidrateve.

“Unë kisha shumë pacientë që konsumonin shumë fruta, të bindur se nuk ishte një gjë e rëndësishme, sepse bëhej fjalë pikërisht për fruta, – shpjegon dietisti Bonnie Taub-Dix, autor i librit ‘Read It Before You Eat It’, – por, në të vërtetë edhe frutat llogariten, sidomos nëse jeni diabetik ose ju duhet të mbani nën kontroll nivelet e sheqerit në gjak”.

Natyrisht, kjo nuk do të thotë se frutat më të pasura me karbohidrate, si pijet që do të paraqesim më poshtë, duhet të hiqen nga dieta: përkundrazi, ato mund të bëhen një depo e shkëlqyer e para-aktivitetit fizik, sepse ato ju ndihmojnë të qëndroni të ngopur, si dhe një koncesion i ëmbël (të gjitha natyrale) për t’u konsumuar gjatë ditës.

Ananasi

Kush do ta mendonte se një nga ushqimet që shpesh rekomandohet në dieta përmbante 13 gram karbohidrate (10 prej të cilave rrjedhin nga sheqeri) për 100 gramë të produktit? Por, për të balancuar faturën, mendojnë përfitimet e tjera ushqyese të ofruara nga ky frut tropikal, si 131% e kërkesës ditore të vitaminës C dhe 76% të asaj të manganit, pa harruar se marrja totale e kalorive mbetet vetëm 50 kalori për hektogram.

Bananet

Me 23 gram karbohidrate për hektogram, banania është, me të drejtë, një nga frutat e para që vjen në mend kur dikush mendon për një ushqim me përmbajtje të lartë karbohidratesh. Por, para se të demonizoni këtë përqendrim të vërtetë të energjisë (siguron 89 kalori për 100 gramë), është mirë të mbani mend se është gjithashtu një burim i shkëlqyeshëm i fibrave (i dobishëm për shëndetin e zemrës), si dhe vitaminat dhe mineralet, duke përfshirë vitaminë B6 dhe, mbi të gjitha, kalium.

Mango

Shumë fruta tropikale kanë tendencë të kenë një përmbajtje sheqeri dhe për rrjedhojë karbohidratet më të larta dhe mango nuk bën përjashtim, pasi 100 gramë të këtij fruti përmbajnë deri në 15 gram karbohidrate. Për fat të mirë, megjithatë, ka arsye të tjera të mira për të mos e hequr mangon nga tavolina jonë: është me të vërtetë një burim i mirë i vitaminës C (siguron 76% të kërkesës së rekomanduar ditore), vitamina A (25%) dhe vitaminë B6 (11% të gjitha në vetëm 60 kalori për hektogram.

Molla

E çuditshme, por e vërtetë, një mollë mesatare (rreth 7 centimetra në diametër) përmban deri në 25 gram karbohidrate, e cila është pjesërisht për shkak të faktit se është gjithashtu e pasur me fibra. Por, në mesin e përfitimeve të padyshimta që rrjedhin nga konsumi i këtij fruti (i cili kontribuon me 52 kalori për hektogram) nuk duhen harruar antioksidantët (duke përfshirë vitaminën C, e cila ndihmon për të siguruar një sistem imunitar aktiv dhe efikas) dhe mineralet (të tilla si kalium dhe magnez ).

Rrushi i thatë

Frutat e thara kanë një përmbajtje të lartë të karbohidrateve dhe rrushi i thatë është një shembull i shkëlqyer, sepse ka një peshë të mirë prej 79 gramësh për hektogram. Megjithëse furnizimi me energji është shumë i papërfillshëm, pasi siguron diçka si 299 kalori për 100 gram dhe kufizimi i vetes vetëm për këtë do të ishte reduktiv, sepse rrushi i thatë është gjithashtu një burim i mirë i fibrave (të cilat mund të ndihmojnë në mbajtjen e niveleve të sheqerit në gjak nën kontroll) dhe mineraleve (si hekuri, magnez dhe, mbi të gjitha, kalium). 

© ZHURNAL 05.12.2018, 17:03 | Z.H. | 267 I LEXUAR
"Kopjimi i kësaj përmbajtjeje ose një pjese të saj pa ndonjë marrëveshje të arritur me redaksinë e ZHURNAL.mk, do të thotë se pranoni kushtet për kopjim, të cilat janë publikuar KËTU."

 

Sela i drejtohet Zaevit: Shiko punët e tua, mos u përziejë në punët e Kosovës

Shkup, 14 dhjetor - Kryetari i Aleancës së Shqiptarëve në Maqedoni, Ziadin Sela, ka reaguar ndaj deklaratave të kryeministrit të Maqedonisë, Zoran Zaev, se “ tani nuk është koha për ta formuar ushtrinë e Kosovës, dhe se Ballkani nuk duhet të bëhet fuqi baruti”.

Sela me këtë rast ka thënë se “bën thirrje tek liderët e shteteve të kenë kujdes për vendimet e marra, tregojnë fytyrën e zezë dhe nacionaliste të Kryeministrit Zaev, fillimisht ndaj shqiptarëve, Kosovës si dhe ndaj SHBA-ve si mbështetës kryesor i Kosovës në themelimin e Ushtrisë së saj”.

Ai shtoi se “Ky fjalor i Kryeministrit Zaev ndaj Ushtrisë së Kosovës vë në pikëpyetje edhe raportin e tij me SHBA duke lënë për të dyshuar se një Kosovë pa ushtri do ti konvenonte vetëm Serbisë dhe Rusisë. Andaj Kryeministri Zaev bën mirë të shikojë në oborrin e tij dhe ti bëjë reformat e duhura në Maqedoni dhe mos të përzihet në politikën e brendshme të shtetit të Kosovës”.

Deputeti shqiptar në Kuvendin e Maqedonisë e cilëson deklaratën e shefit të ekzekutivit maqedonas si të papranueshme, dhe e fton që ta tërheqë këtë deklaratë.

Ziadin Sela, uron gjithë shqiptarët për formimin e ushtrisë së Kosovës.

© ZHURNAL 14.12.2018, 23:17 | T.E.
"Kopjimi i kësaj përmbajtjeje ose një pjese të saj pa ndonjë marrëveshje të arritur me redaksinë e ZHURNAL.mk, do të thotë se pranoni kushtet për kopjim, të cilat janë publikuar KËTU."