Takim pune i ekspertëve nga vendet e Basenit të Drinit
ekonomi
Takim pune i ekspertëve nga vendet e Basenit të Drinit

Takim pune i ekspertëve nga vendet e Basenit të Drinit

Shkup, 4 dhjetor – Në kuadër të Procesit të Drinit, sot dhe nesër në Athinë mbahet takim pune i ekspertëve nga të gjitha vendet e Basenit të Drinit – Maqedoni, Shqipëri, Mal të Zi, Kosovë dhe Greqi. Ekspertët do të punojnë në analizë të lidhjeve për arsye dhe lidhje të problemeve në Basenin e Drinit dhe sub basenet në liqenin e Ohrit, të Prespës dhe të Shkodrës.

Gjithashtu, do të konfirmohen arsyet për prishjen e cilësisë së ujërave në basen, prishjes së biodiversitetit, ndryshueshmërisë së regjimit hidrologjik dhe transportit të sedimentit, në kontekst kufitar, por edhe do të konfirmohen edhe aktivitetet për reagim dhe parandalim të arsyeve.

Tërë analiza është kontribut për përpunimin e Planit strategjik të akcizës për derdhjen e lumit Drin, që do të jetë dokument të cilin shtetet do ta negociojnë në kontekst të prioriteteve për mbrojtje dhe konfirmim të tërë derdhjes.

Takimi është organizuar dhe udhëhequr nga ana e Partneritetit global për ujëra – Mesdhetar i cili është zbatues ekzekutiv i GEF Projektit të Drinit.

© ZHURNAL 04.12.2018, 11:48 | D.J. | 1,142 I LEXUAR
"Kopjimi i kësaj përmbajtjeje ose një pjese të saj pa ndonjë marrëveshje të arritur me redaksinë e ZHURNAL.mk, do të thotë se pranoni kushtet për kopjim, të cilat janë publikuar KËTU."

 

Sela i drejtohet Zaevit: Shiko punët e tua, mos u përziejë në punët e Kosovës

Shkup, 14 dhjetor - Kryetari i Aleancës së Shqiptarëve në Maqedoni, Ziadin Sela, ka reaguar ndaj deklaratave të kryeministrit të Maqedonisë, Zoran Zaev, se “ tani nuk është koha për ta formuar ushtrinë e Kosovës, dhe se Ballkani nuk duhet të bëhet fuqi baruti”.

Sela me këtë rast ka thënë se “bën thirrje tek liderët e shteteve të kenë kujdes për vendimet e marra, tregojnë fytyrën e zezë dhe nacionaliste të Kryeministrit Zaev, fillimisht ndaj shqiptarëve, Kosovës si dhe ndaj SHBA-ve si mbështetës kryesor i Kosovës në themelimin e Ushtrisë së saj”.

Ai shtoi se “Ky fjalor i Kryeministrit Zaev ndaj Ushtrisë së Kosovës vë në pikëpyetje edhe raportin e tij me SHBA duke lënë për të dyshuar se një Kosovë pa ushtri do ti konvenonte vetëm Serbisë dhe Rusisë. Andaj Kryeministri Zaev bën mirë të shikojë në oborrin e tij dhe ti bëjë reformat e duhura në Maqedoni dhe mos të përzihet në politikën e brendshme të shtetit të Kosovës”.

Deputeti shqiptar në Kuvendin e Maqedonisë e cilëson deklaratën e shefit të ekzekutivit maqedonas si të papranueshme, dhe e fton që ta tërheqë këtë deklaratë.

Ziadin Sela, uron gjithë shqiptarët për formimin e ushtrisë së Kosovës.

© ZHURNAL 14.12.2018, 23:17 | T.E.
"Kopjimi i kësaj përmbajtjeje ose një pjese të saj pa ndonjë marrëveshje të arritur me redaksinë e ZHURNAL.mk, do të thotë se pranoni kushtet për kopjim, të cilat janë publikuar KËTU."