« Flasin analistët » A është gjetur kompromisi për çështjen e emrit?
Çmendet Gruevski: Hyrja në Parlament më 27 prill akt patriotik
Musliu: Nuk ka asgjë të keqe që LSDM përkrah kandidatët e BDI-së
Zaev i hap dyert PDSH-së për në qeveri, sinjali i parë rikonstruim i Qeverisë?
« Ibraimi për Zhurnal » Centralizimi i buxhetit nga Qeveria, ka qenë diskriminues për komunat shqiptare
14681009_1210749025647980_50666574289802659_o_1.jpg

Shkup, 25 shtator - Është mëse evidente që infrastruktura nëpër komunat shqiptare është shumë herë më e dobët se në ato komuna me popullsi kryesisht maqedonase.

Shqiptarët çdoherë për problemet elementare lokale kanë akuzuar Qeverinë gjegjësisht Kryeministrin maqedonas, por asnjëher nuk e kanë vënduar gishtin tek partitë shqiptare që të kërkojnë llogari.

Për analistin politik Selim Ibraimi këtë problem duhet shikuar në dy drejtime. E para sipas tij është mungesa e propozim projekteve nga Komunat ku shumica janë të banuara me shqiptarë dhe dështimi i tyre për të fituar projekte ndërkombëtare, dhe e dyta, centralizimi i buxhetit nga qeveria me diskriminim të komunave shqiptare.

“Një numër i vogël projektesh nga komunat shqiptare kanë fituar projekte ndërkombëtare me fokus infrastrukturën.Tash është koha që të bëhen ndryshimet, por kjo do të varet nga shumica parlamentare dhe vullneti politik. Siç dihet të gjitha tatimet shkojnë drejt Qeverisë në Shkup dhe kjo ka lënë pasoja në moszhvillimin e komunave. Por një pjesë të përgjegjësisë duhet ta mbajnë edhe partitë shqiptare”, ka deklaruar për Zhurnal, analisti politik Selim Ibraimi.

"Kopjimi i kësaj përmbajtjeje ose një pjese të saj pa ndonjë marrëveshje të arritur me redaksinë e ZHURNAL.mk, do të thotë se pranoni kushtet për kopjim, të cilat janë publikuar KËTU."
 25.09.2017, 09:51  | Xh.I. | 1,500 i lexuar

 

© ZHURNAL.mk

 Më tepër 

MË TË LEXUAR
29-ti , ditë historike për liderët shqiptarë
A do të rimëkëmbet PDSH-ja nëse bëhet pjesë e qeverisë së Zaevit? Flasin analistët
« Analistët » LSDM drejt rrugës së VMRO-së, pushteti absolut dëmton Maqedoninë
Çairasit - Zekës: Të kanë skaduar çokollatat
Sinani e "harron" Andrrën, shfaqet në krahet e kësaj bukuroshe (Foto)
 


MARKETINGU    |    IMPRESUM    |    KONTAKT    |    ARKIVA

AGJENCIA E LAJMEVE "ZHURNAL"


E-mail: info @ zhurnal.al

maqedoniakosovashqiperiabotaekonomikronikasportkultureshowbizteknologji
© 2017 ZHURNAL
Të gjitha të drejtat e përmbajtjes në këtë portal janë të rezervuara.
Ndalohet ribotimi i përmbajtjes (lajmeve dhe të gjitha shkrimeve të tjera) pa lejen me shkrim të portalit "Zhurnal".
Çdo përdorues publik i përmbajtjes sonë pa autorizimin e posaçëm nga "Zhurnal" rrezikon të ballafaqohet me ligjin.