« Flasin analistët » A është gjetur kompromisi për çështjen e emrit?
Çmendet Gruevski: Hyrja në Parlament më 27 prill akt patriotik
Musliu: Nuk ka asgjë të keqe që LSDM përkrah kandidatët e BDI-së
Zaev i hap dyert PDSH-së për në qeveri, sinjali i parë rikonstruim i Qeverisë?
Deputeti Rashidi: Ligji për gjuhët i nevojshëm edhe për maqedonasit
sa_13.jpg

Shkup, 21 shtator - Deputeti i Aleancës për shqiptarët, Syrija Rashidi në pres konferencën e sotme ka pohuar se subjekti i tyre politik, si promotor kryesor i ligjit për përdorimin e gjuhëve, do ta përkrah fuqishëm sjelljen e këtij ligji.

“Ligji i gjuhëve mundëson përdorim të gjerë edhe të gjuhës shqipe në të gjitha institucionet vendore. Ligji është në kuadër të Kushtetutës dhe në përgatitjen e tij janë përfshirë ekspertë juridiko-kushtetues dhe ekspertë të gjuhëve dhe drejtësisë.

Ligji është një nga mekanizmat e cila fut Maqedoninë në një shtet funksional dhe multietnik. Ligji nuk ju duhet vetëm shqiptarëve por edhe maqedonasve. Për atë shkak apelojmë deri tek të gjithë faktorët politik që ta përkrahin sjelljen e këtij ligji”, tha Rashidi.

"Kopjimi i kësaj përmbajtjeje ose një pjese të saj pa ndonjë marrëveshje të arritur me redaksinë e ZHURNAL.mk, do të thotë se pranoni kushtet për kopjim, të cilat janë publikuar KËTU."
 21.09.2017, 21:33  | T.E. | 770 i lexuar

 

© ZHURNAL.mk

 Më tepër 

MË TË LEXUAR
29-ti , ditë historike për liderët shqiptarë
A do të rimëkëmbet PDSH-ja nëse bëhet pjesë e qeverisë së Zaevit? Flasin analistët
« Analistët » LSDM drejt rrugës së VMRO-së, pushteti absolut dëmton Maqedoninë
Çairasit - Zekës: Të kanë skaduar çokollatat
Sinani e "harron" Andrrën, shfaqet në krahet e kësaj bukuroshe (Foto)
 


MARKETINGU    |    IMPRESUM    |    KONTAKT    |    ARKIVA

AGJENCIA E LAJMEVE "ZHURNAL"


E-mail: info @ zhurnal.al

maqedoniakosovashqiperiabotaekonomikronikasportkultureshowbizteknologji
© 2017 ZHURNAL
Të gjitha të drejtat e përmbajtjes në këtë portal janë të rezervuara.
Ndalohet ribotimi i përmbajtjes (lajmeve dhe të gjitha shkrimeve të tjera) pa lejen me shkrim të portalit "Zhurnal".
Çdo përdorues publik i përmbajtjes sonë pa autorizimin e posaçëm nga "Zhurnal" rrezikon të ballafaqohet me ligjin.