« Flasin analistët » A është gjetur kompromisi për çështjen e emrit?
Çmendet Gruevski: Hyrja në Parlament më 27 prill akt patriotik
Musliu: Nuk ka asgjë të keqe që LSDM përkrah kandidatët e BDI-së
Zaev i hap dyert PDSH-së për në qeveri, sinjali i parë rikonstruim i Qeverisë?
Arrestohen protestuesit katalunas në Spanjë
C3E55AE4-C2E9-4072-B395-7D0B7E532944_w1023_r1_s.jpg

Mijëra protestues janë mbledhur para gjykatë së Katalunisë, në Barcelonë, për të kërkuar lirimin e disa të arrestuarve në lidhje me votimin për pavarësi të Katalunisë, të cilin autoritetet spanjolle e cilësojnë si ilegal.

Protestuesit u janë përgjigjur thirrjes së një grupi civil, pro pavarësisë, për të protestuar kundër policisë.

Me urdhër të gjykatës, policia spanjolle ka konfiskuar 10 mijë fletëvotime dhe ka arrestuar së paku 12 persona, shumica katalunas, të cilët dyshohen se kanë udhëhequr referendumin.

Këto përbëjnë arrestimet e para që kur ka filluar kampanja për pavarësi të Katalunisë, në fillim të vitit 2011.

Kryeministri i Spanjës, Mariano Rajoy, ka paralajmëruar liderët katalunas, se do u shkaktojë “ dëme më të mëdha” nëse nuk e tërheqin votën e tyre.

Katalunia përfaqëson një të pestën e ekonomisë së Spanjës dhe gëzon vetëqeverisje, mirëpo disa fusha kyqe, siç janë infrastruktura dhe taksat janë në duar të autoriteteve qendrore.

"Kopjimi i kësaj përmbajtjeje ose një pjese të saj pa ndonjë marrëveshje të arritur me redaksinë e ZHURNAL.mk, do të thotë se pranoni kushtet për kopjim, të cilat janë publikuar KËTU."
 21.09.2017, 19:42  | T.E. | 548 i lexuar

 

© ZHURNAL.mk

 Më tepër 

MË TË LEXUAR
29-ti , ditë historike për liderët shqiptarë
A do të rimëkëmbet PDSH-ja nëse bëhet pjesë e qeverisë së Zaevit? Flasin analistët
« Analistët » LSDM drejt rrugës së VMRO-së, pushteti absolut dëmton Maqedoninë
Çairasit - Zekës: Të kanë skaduar çokollatat
Sinani e "harron" Andrrën, shfaqet në krahet e kësaj bukuroshe (Foto)
 


MARKETINGU    |    IMPRESUM    |    KONTAKT    |    ARKIVA

AGJENCIA E LAJMEVE "ZHURNAL"


E-mail: info @ zhurnal.al

maqedoniakosovashqiperiabotaekonomikronikasportkultureshowbizteknologji
© 2017 ZHURNAL
Të gjitha të drejtat e përmbajtjes në këtë portal janë të rezervuara.
Ndalohet ribotimi i përmbajtjes (lajmeve dhe të gjitha shkrimeve të tjera) pa lejen me shkrim të portalit "Zhurnal".
Çdo përdorues publik i përmbajtjes sonë pa autorizimin e posaçëm nga "Zhurnal" rrezikon të ballafaqohet me ligjin.