« Flasin analistët » A është gjetur kompromisi për çështjen e emrit?
Çmendet Gruevski: Hyrja në Parlament më 27 prill akt patriotik
Musliu: Nuk ka asgjë të keqe që LSDM përkrah kandidatët e BDI-së
Zaev i hap dyert PDSH-së për në qeveri, sinjali i parë rikonstruim i Qeverisë?
Aeroporti "Aleksandri i madh" pas zgjedhjeve do të bëhet Nënë Tereza?! (Video)
aleksiimadh.jpg

Shkup, 20 shtator - Pas zgjedhjeve lokale pritet që "antikvizimi" i Maqedonisë të marr fund dhe të ndërtohet një Maqedoni moderene e cila do të përfocojë edhe më shumë rrugëtimin e saj evro-atlantik.

Si pengesë disa vjeçare e Maqedonisë në këtë rrugëtim është paraqitur problemi që ka me fqinjët e saj, me theks të veçantë problemi me çështjen e emrit që ka Maqedonia me Greqinë.

Shkak i rritjes edhe më shumë i tensioneve maqedono-greke ishte edhe projekti famoz "Shkupi 2014" e cila sipas mediave greke është kryekëput projekt për të përvetësuar historin antike greke nga ana e Maqedonisë. 

Revolta greke ishte e theksuar edhe në emërimin që ju bë aeroportit të Shkupit në  "Aleksandri i madh". 

Zhurnal mëson se Qeveria e Maqedonisë ka gjasa që pas zgjedhjeve lokale të vendosë që të riemëroj Aeroporti "Aleksandri i madh" në Shkup me ndonjë emër tjetër apo në Nënë Tereza, me qëllim të uljes së tensioneve maqedono-greke rreth kontestit disa vjeçar me çështjen e emrit.

"Kopjimi i kësaj përmbajtjeje ose një pjese të saj pa ndonjë marrëveshje të arritur me redaksinë e ZHURNAL.mk, do të thotë se pranoni kushtet për kopjim, të cilat janë publikuar KËTU."
 20.09.2017, 19:45  | D.J. | 5,027 i lexuar

 

© ZHURNAL.mk

 Më tepër 

MË TË LEXUAR
29-ti , ditë historike për liderët shqiptarë
A do të rimëkëmbet PDSH-ja nëse bëhet pjesë e qeverisë së Zaevit? Flasin analistët
« Analistët » LSDM drejt rrugës së VMRO-së, pushteti absolut dëmton Maqedoninë
Çairasit - Zekës: Të kanë skaduar çokollatat
Çmendet Gruevski: Hyrja në Parlament më 27 prill akt patriotik
 


MARKETINGU    |    IMPRESUM    |    KONTAKT    |    ARKIVA

AGJENCIA E LAJMEVE "ZHURNAL"


E-mail: info @ zhurnal.al

maqedoniakosovashqiperiabotaekonomikronikasportkultureshowbizteknologji
© 2017 ZHURNAL
Të gjitha të drejtat e përmbajtjes në këtë portal janë të rezervuara.
Ndalohet ribotimi i përmbajtjes (lajmeve dhe të gjitha shkrimeve të tjera) pa lejen me shkrim të portalit "Zhurnal".
Çdo përdorues publik i përmbajtjes sonë pa autorizimin e posaçëm nga "Zhurnal" rrezikon të ballafaqohet me ligjin.