« Flasin analistët » A është gjetur kompromisi për çështjen e emrit?
Çmendet Gruevski: Hyrja në Parlament më 27 prill akt patriotik
Musliu: Nuk ka asgjë të keqe që LSDM përkrah kandidatët e BDI-së
Zaev i hap dyert PDSH-së për në qeveri, sinjali i parë rikonstruim i Qeverisë?
Audi udhëheq përpjekjet në makinat autonome me modelin e ri A8
audiii_14.jpg

Prodhuesi Gjerman i automobilave Audi premtoi më shumë automatizim në rrugët tona ndërsa rivalët po reagojnë ngadalë nisur nga paqartësitë që rrethojnë teknologjinë.

Në shfaqjen e makinave në Frankfut, Audi prezantoi A8, një model i cili mund të ecë vetë në disa kushte të caktuara, të ndihmojë shoferin të ndryshojë korsitë dhe drejtuesit nuk janë të detyruar të monitorojnë rrugën edhe pse duhet të jenë gati të ndërhyjnë sapo alarmi të ndizet.

Me 0 dhe 5 për nga fuqitë autonome të makinës, Audi A8 vlerësohet me notën 3, duke u vendosur përpara makinave të Tesla dhe General Motors.

I gjendur në vështirësi nga skandali i emetimeve që përfshiu Volkswagen, Audi ka nevojë më shumë se kurrë për një model prestigjioz.

Ndërsa që makina të dalë në rrugë kërkohej një leje e posaçme, skeptikët mendojnë se tregu ende nuk është gati duke ngritur shqetësime se sa shpeht duhet shoferi të marrë kontrolli në raste emergjente.

Disa prej risive të A8-ës është “traffic jam pilot” i cili mund të kontrollojë makinën në 60 km/h në një autostradë.

Sipas kompanisë konsumatorët do të mund të përdorin funksionet e reja duke filluar nga viti i ardhshëm ose 2019-ta. Audi ka aplikuar pranë autoriteteve Gjermane, leje e cila do të garantonte qarkullimin në rrugët e vendit. /PCWorld Albanian

"Kopjimi i kësaj përmbajtjeje ose një pjese të saj pa ndonjë marrëveshje të arritur me redaksinë e ZHURNAL.mk, do të thotë se pranoni kushtet për kopjim, të cilat janë publikuar KËTU."
 19.09.2017, 15:01  | L.E. | 675 i lexuar

 

© ZHURNAL.mk

 Më tepër 

MË TË LEXUAR
29-ti , ditë historike për liderët shqiptarë
A do të rimëkëmbet PDSH-ja nëse bëhet pjesë e qeverisë së Zaevit? Flasin analistët
« Analistët » LSDM drejt rrugës së VMRO-së, pushteti absolut dëmton Maqedoninë
Çairasit - Zekës: Të kanë skaduar çokollatat
Sinani e "harron" Andrrën, shfaqet në krahet e kësaj bukuroshe (Foto)
 


MARKETINGU    |    IMPRESUM    |    KONTAKT    |    ARKIVA

AGJENCIA E LAJMEVE "ZHURNAL"


E-mail: info @ zhurnal.al

maqedoniakosovashqiperiabotaekonomikronikasportkultureshowbizteknologji
© 2017 ZHURNAL
Të gjitha të drejtat e përmbajtjes në këtë portal janë të rezervuara.
Ndalohet ribotimi i përmbajtjes (lajmeve dhe të gjitha shkrimeve të tjera) pa lejen me shkrim të portalit "Zhurnal".
Çdo përdorues publik i përmbajtjes sonë pa autorizimin e posaçëm nga "Zhurnal" rrezikon të ballafaqohet me ligjin.