« Analizë "BIRN" » Kryetari Sadiki ka futur komunën në borxh prej afro 1 milion euro
« Ibraimi për Zhurnal » Centralizimi i buxhetit nga Qeveria, ka qenë diskriminues për komunat shqiptare
Banorët e lagjeve Dizhon dhe Xhon Kenedi, "Një Vsiar ka lind nana, të priftë e mbara"
Aleanca për Shqiptarët sot në Bogovinë themeloi degën e Asambles së Femrës
Fakte interesante për picën, në botë dhe tek shqiptarët
picaa.jpg

Pica moderne, siç e njohim sot, lindi në Napoli në vitin 1889, nga Raffaele Esposito dhe bashkëshortja e tij Rosa Brandi, që për nderë të mbretreshës Margherita, në restorantin e tyre përgatitën një picë trengjyrëshe me domate, borzilok dhe djathë mozzarella.

– Pica u bë e famshme fillimisht në SHBA, për t’u bërë më pas në Itali.

– Rreth pesë miliardë pica konsumohen cdo ditë në botë.

– Amerikanët janë populli që më së shumti konsumojnë pica, 30 miliardw dollarw i shpenzojnw nw vit për pica.

– Pica më popullore në SHBA dhe Angli është pica Pepperoni (me sallam pikant). Japonezët pëlqejnë picën Squid, austaliznët picën australiane, indianët pëlqejnë picën e tyre që është më pikante.

– Pica më e preferuat e kosovarëve “pica e shpisë”.

– Në Shqipëri kamarieri Gentian B. është therrë me thikë për vdekje vetëm pse ia kishtë vonuar picën klientit.

– Në amerikë cdo ditë shërbehen afro 100 hektarë pica.

– Pica është ushqimi më i publikuar në Instagram.

– Në botë, Pizza Hut është zingjiri i picerive më i madhi që është në mbi 15000 lokacione dhe ka dërguar pica edhe në hapësirë.

 

Në Kosovë POMO është zingjiri më i madhë i picerive,

Në mes të viteve ’90, përpara se të krijonte Google, Sergey Brin ngriti në këmbë një shërbim që të lejonte të porosisje pica me internet duke shfrytëzuar fax-in e restoranteve. Ky shërbim nuk kishte sukses andaj Sergey Brin vendosi për të ndërtoi shërbimin e kërkimit Google.

Pak vite më parë piceria “Airport Pizza” në qytetin Nome, në Alaska, dërgonte pica me avionë në fshatrat përreth, të cilët nuk kishin piceri.

Picameni më i shpejtë në botë është anglezi Pali Grewal, që u tregua i aftë të gatuante dhe të piqte 3 pica në vetëm 32 sekonda e 28 të qindtat.

Pica më e gjatë në botë është bërë në Napoli, “pica margarita e gjatë dy kilometra, dhe e gjerë 40 centimetra” ndërsa pica më e madhe në Kosovë është bërë nga POMO për nder të inaugurimit të presidentit të Amerikës Donald J. Trump i cili është adhurues i flaktë i picës.

NASA ka investuar 125 mijë euro për krijimin e një pirinteri 3D për të bërë pica për austronautët gjatë rrugëtimit të tyre në hapësirë.

"Kopjimi i kësaj përmbajtjeje ose një pjese të saj pa ndonjë marrëveshje të arritur me redaksinë e ZHURNAL.mk, do të thotë se pranoni kushtet për kopjim, të cilat janë publikuar KËTU."
 17.03.2017, 16:32  | L.E. | 1,032 i lexuar

 

© ZHURNAL.mk

 Më tepër 

MË TË LEXUAR
Valon Bela godet ashpër Zeqirija Ibrahimin nga Lëvizja BESA: "Zeka i Abisë. Deri dje, argat i BDI-së
Gruevski intervistë në televizionin e Kosovës: Shqiptarët gabuan anën (Video)
Muhamedi i VMRO-së: Ja për çka kanë nevojë shqiptarët
BDI sot në Shkup mbajti Konventën promovuese për zgjedhjet lokale 2017, promovoi kandidatët për kryetar komune
Aleanca për Shqiptarët sot në Bogovinë themeloi degën e Asambles së Femrës
 


MARKETINGU    |    IMPRESUM    |    KONTAKT    |    ARKIVA

AGJENCIA E LAJMEVE "ZHURNAL"


E-mail: info @ zhurnal.al

maqedoniakosovashqiperiabotaekonomikronikasportkultureshowbizteknologji
© 2017 ZHURNAL
Të gjitha të drejtat e përmbajtjes në këtë portal janë të rezervuara.
Ndalohet ribotimi i përmbajtjes (lajmeve dhe të gjitha shkrimeve të tjera) pa lejen me shkrim të portalit "Zhurnal".
Çdo përdorues publik i përmbajtjes sonë pa autorizimin e posaçëm nga "Zhurnal" rrezikon të ballafaqohet me ligjin.