« Han në Shkup, Zaev në Beograd, mbledhja e Strumicës » Çfarë po "zihet" në kazanin e Maqedonisë?
Bexheti: Ligji i gjuhës shqipe hap pozitiv por jo përfundimtar
« Analizë » Çereki i qytetarëve të Maqedonisë janë anëtar të VMRO-së, LSDM-së dhe BDI-së
« Analizë » "Dy fytyrat e Zaevit"
« Ambasadori francez » Timonie: Kompromisin duhet vetë ta bëni, ne integrojmë vetëm demokraci funksionale
cljanjfgre-150719.jpg

Shkup, 14 nëntor - Ambasadori francez në vend Kristijan Timonie në një deklaratë për mediat mbi procesin dhe bisedimet e Zhan Mone që për momentin janë preliminare tha se duhet të jenë të njëzëshme nga të gjitha partitë politike, transmeton Zhurnal.mk

"Ne duam që parlamenti këtu të funksionojë, sepse për momentin nuk funksionon aq mirë, e qartë se dueht të gjendet mënyra e sjelljes së besimit mes partive politike por edhe metodat që të mund të përmirësohet puna së bashku", theksoi ambasadori Timonie.

Vështirësitë e punës së bashku nuk është ndonjë praktikë e re pasiqë ajo ka ekzistuar edhe më parë por edhe tash.

"Ju duhet të gjeni zgjidhjen sepse ideja është që Maqedonia të bëhet pjesë e BE aty ku gjithmonë arrihet kompromisi, puna e parë që duhet të bëjnë qytetarët është që të gjejnë kompromis mes vete ose metodat e punës për një demokraci parlamentare e cila do ishte funksionale, ne mund të integrojmë vetëm një demokraci funksionale", sqaroi mes tjerave diplomati francez.

Për atë se nëse në bisedimet eventuale të Zhan Mone në Paris do të mund të bëhet kompromis edhe për emrin, ai tha se për atë mund të bëhen spekulime të mëdha.

"Nëse duhet të bëhet ai takim jashtë vendit kjo do të thotë se është e nevojshme një diskrecion për arsye të cilat ndoshta unë nuk i di, por nëse duam që ky projekt me qëllim të mirë të ketë sukses do ishte e rezikshme të jetë nën llupën e mediave", sqaroi kështu ambasadori Timonie.

"Kopjimi i kësaj përmbajtjeje ose një pjese të saj pa ndonjë marrëveshje të arritur me redaksinë e ZHURNAL.mk, do të thotë se pranoni kushtet për kopjim, të cilat janë publikuar KËTU."
 14.11.2017, 23:57  | T.E. | 684 i lexuar

 

© ZHURNAL.mk

 Më tepër 

MË TË LEXUAR
« Han në Shkup, Zaev në Beograd, mbledhja e Strumicës » Çfarë po "zihet" në kazanin e Maqedonisë?
Bekim Jashari në Zajaz: Ali vëlla, jemi në rrugë të mbarë
« Analizë » Ballkani i rrezikuar nga politika ruse, Maqedonia një shtet i brishtë
Zaev godet "arkat" e pasanikëve
Nikovski: Luftërat e reja në rajon hapin rrugën e Rusisë, këtë nuk e dëshiron Uashingtoni
 


MARKETINGU    |    IMPRESUM    |    KONTAKT    |    ARKIVA

AGJENCIA E LAJMEVE "ZHURNAL"


E-mail: info @ zhurnal.al

maqedoniakosovashqiperiabotaekonomikronikasportkultureshowbizteknologji
© 2017 ZHURNAL
Të gjitha të drejtat e përmbajtjes në këtë portal janë të rezervuara.
Ndalohet ribotimi i përmbajtjes (lajmeve dhe të gjitha shkrimeve të tjera) pa lejen me shkrim të portalit "Zhurnal".
Çdo përdorues publik i përmbajtjes sonë pa autorizimin e posaçëm nga "Zhurnal" rrezikon të ballafaqohet me ligjin.