« Në emisionin e rradhës në INSIDE do të ndiqni » KU ËSHTË SHTABI I XHIHADISTËVE NË MAQEDONI?
« Han në Shkup, Zaev në Beograd, mbledhja e Strumicës » Çfarë po "zihet" në kazanin e Maqedonisë?
Bexheti: Ligji i gjuhës shqipe hap pozitiv por jo përfundimtar
« Analizë » Çereki i qytetarëve të Maqedonisë janë anëtar të VMRO-së, LSDM-së dhe BDI-së
“Krijime popullore shestanase” e autorit Simë Gjon Dobrecit, sot promovohet në Prishtinë
krijime.jpg
Loading...

Në ambientet e Insitutit Albanologjik në Prishtinë sot promovohet libri “Krijime popullore shestanase” e Simë Gjon Dobrecit, ish-profesor i Fakultetit të Mjekësisë të UP-së, por që asnjëherë nuk i është shmangur marrjes me çështje të kulturë e të historisë kombëtare.

“Krijime popullore shestanase” me autor Simë Gjon Dobrecin, i cili pas pensionimit është kthyer në vendin e origjinës, Braticë të Ulqinit, ka bërë një punë që në të ardhmen do të çmohet nga studiuesit e gjuhës, folklorit dhe të etnografisë shqiptare. Dobreci me këtë vepër ia doli t’ia shkëput kohës në çastet e fundit këtë pasuri, këto vlera shpirtërore, që po iknin bashkë me gjeneratën e fundit që i kishte mbajtur në mend,shkruan koha.net.

 

"Kopjimi i kësaj përmbajtjeje ose një pjese të saj pa ndonjë marrëveshje të arritur me redaksinë e ZHURNAL.mk, do të thotë se pranoni kushtet për kopjim, të cilat janë publikuar KËTU."
 23.10.2017, 10:57  | L.E. | 514 i lexuar

 

© ZHURNAL.mk

 Më tepër 

MË TË LEXUAR
4 momentet kur Nora Istrefi doli pa të brendshme (Foto)
« Në emisionin e rradhës në INSIDE do të ndiqni » KU ËSHTË SHTABI I XHIHADISTËVE NË MAQEDONI?
Paralajmërohet shi, erë dhe borë e fuqishme ditëve në vazhdim
Kryetari i Kumanovës Dimitrievski me dy shefa kabineti, njëri shqiptarë
Video nga aksioni i mbrëmshëm i MPB dhe DAP në Tetovë, Gostivar dhe Prilep
 


MARKETINGU    |    IMPRESUM    |    KONTAKT    |    ARKIVA

AGJENCIA E LAJMEVE "ZHURNAL"


E-mail: info @ zhurnal.al

maqedoniakosovashqiperiabotaekonomikronikasportkultureshowbizteknologji
© 2017 ZHURNAL
Të gjitha të drejtat e përmbajtjes në këtë portal janë të rezervuara.
Ndalohet ribotimi i përmbajtjes (lajmeve dhe të gjitha shkrimeve të tjera) pa lejen me shkrim të portalit "Zhurnal".
Çdo përdorues publik i përmbajtjes sonë pa autorizimin e posaçëm nga "Zhurnal" rrezikon të ballafaqohet me ligjin.