« Në emisionin e rradhës në INSIDE do të ndiqni » KU ËSHTË SHTABI I XHIHADISTËVE NË MAQEDONI?
« Han në Shkup, Zaev në Beograd, mbledhja e Strumicës » Çfarë po "zihet" në kazanin e Maqedonisë?
Bexheti: Ligji i gjuhës shqipe hap pozitiv por jo përfundimtar
« Analizë » Çereki i qytetarëve të Maqedonisë janë anëtar të VMRO-së, LSDM-së dhe BDI-së
Drama e jetimit sirian në Festivalin ndërkombëtar të filmit turk
sirian.jpg
Loading...

Njerëzit do të dëshironin të gjejnë dhe të ndihmojnë një jetim pasi të shohin filmin “Never Let Me” (Kurrë mos më lër), filmi i hapjes së edicionit të 54-t të Festivalit të Filmit Ndërkombëtar të Antalias, ka thënë për Anadolu Agency (AA) drejtoresha e festivalit.

Drejtoresha Aida Begiq përdor një përmbledhje të refugjatëve sirianë, shumica pa përvojë të mëparshme, për të treguar historinë e tre djemve, Isa, Ahmed dhe Muataz, të cilët jetojnë një jetë të vështirë dhe janë të vendosur në qytetin e Turqisë Juglinore, Şanlıurfa.

Begiq tha se gjëja më e vlefshme për të folur ishte për njerëzit e pafajshëm, kryesisht fëmijët, jetët e të cilëve ishin shkatërruar nga lufta e egër civile në Siri.

“Ata janë të gjithë rreth nesh, por shumicën e kohës nuk e dimë se kush janë ata, çfarë ndjejnë, cilat janë ëndrrat dhe shpresat e tyre. Ne nuk mund të lidhemi si qenie njerëzore me historitë e tyre, sepse nuk i njohim historitë e tyre”, thotë për AA Begiq.

Filmi “Never Let Me” do të jetë pjesë e edicionit të 54-t të Festivalit të Filmit Ndërkombëtar të Antalias, i cili do të zhvillohet mes datave 21-27 tetor me më shumë se 30 filma.

"Kopjimi i kësaj përmbajtjeje ose një pjese të saj pa ndonjë marrëveshje të arritur me redaksinë e ZHURNAL.mk, do të thotë se pranoni kushtet për kopjim, të cilat janë publikuar KËTU."
 19.10.2017, 16:30  | L.E. | 590 i lexuar

 

© ZHURNAL.mk

 Më tepër 

MË TË LEXUAR
4 momentet kur Nora Istrefi doli pa të brendshme (Foto)
« Në emisionin e rradhës në INSIDE do të ndiqni » KU ËSHTË SHTABI I XHIHADISTËVE NË MAQEDONI?
Paralajmërohet shi, erë dhe borë e fuqishme ditëve në vazhdim
Kryetari i Kumanovës Dimitrievski me dy shefa kabineti, njëri shqiptarë
Video nga aksioni i mbrëmshëm i MPB dhe DAP në Tetovë, Gostivar dhe Prilep
 


MARKETINGU    |    IMPRESUM    |    KONTAKT    |    ARKIVA

AGJENCIA E LAJMEVE "ZHURNAL"


E-mail: info @ zhurnal.al

maqedoniakosovashqiperiabotaekonomikronikasportkultureshowbizteknologji
© 2017 ZHURNAL
Të gjitha të drejtat e përmbajtjes në këtë portal janë të rezervuara.
Ndalohet ribotimi i përmbajtjes (lajmeve dhe të gjitha shkrimeve të tjera) pa lejen me shkrim të portalit "Zhurnal".
Çdo përdorues publik i përmbajtjes sonë pa autorizimin e posaçëm nga "Zhurnal" rrezikon të ballafaqohet me ligjin.